Recenze – Sony Ericsson Xperia X10 Mini

Recenze mobilního telefonu Sony Ericsson Xperia X10 Mini, který se vejde i do té nejmenší kabelky. V recenzi se podíváme na přednosti tohoto telefonu, mezi které patří jistě i výměnné kryty, OS Android, 3,5 mm Jack a microUSB, stejně tak na slabší stránky telefonu. Pokud přemýšlíte o koupi Sony Ericsson Xperia X10 Mini, měli byste si tuto recenzi jistě přečíst….

Sony Ericsson Xperia X10 Mini je zmenšeným provedením mobilního telefonu Sony Ericsson X10. Telefon je osazený dotykovým displejem QVGA, obsahuje operační systém Android 1.6 (bude možný upgrade na 2.1), podporu rychlých dat, bezdrátové Wi-Fi, GPS a mnoho dalších funkcí, které byste od tak malého telefonu rozhodně nečekali.

Základní parametry – Sony Ericsson Xperia X10 Mini:

Rozměry 83 x 50 x 16 mm
Hmotnost 88 g
Displej dotykový, kapacitní, TFT, rozlišení 240 x 320 px, 65 tisíc barev, úhlopříčka 2,55“
Paměť 128 MB vnitřní + paměťové karty microSD až 16 GB
Operační systém Android 1.6
Fotoaparát 5 Mpx (2560 x 1920 px)
nahrávání VGA videa s 30 snímky/s
Obsah balení návod, baterie, nabíječka, USB kabel, stero headset se špuntovými sluchátky, výměnný kryt

Sony Ericsson Xperia X10 mini lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Obsah balení:

Balení mobilního telefonu Sony Ericsson Xperia X10 Mini je provedeno poněkud vtipně, kdy docela velká krabička skrývá ve svých útrobách opravdu miniaturní telefon. V krabičce kromě telefonu naleznete baterii, trojici návodů v různých jazycích a to samé u trojice důležitých informací, výměnný zadní kryt, USB kabel se samostatným zakončením nabíječky a headset se špuntovými sluchátky, ovládáním hlasitosti, náhradními špuntíky do uší, a  zakončené 3,5mm Jackem s přídavkem části Fastportu. Tahle sluchátka se jinde nedají použít.

Část nabíječky, určená do zásuvky, nese přívlastek GreenHearth a upozorňuje na dobré smýšlení výrobce v oblasti využití recyklovatelných materiálů. Škoda, že Sony Ericsson nepřemýšlí i při balení návodů a pokaždé dává k telefonu hned tři kousky.

Vzhled a konstrukce:

Sony Ericsson Xperia X10 Mini dokáže zaujmout nejen svým prodlouženým názvem, ale také zpracováním. Takto miniaturní provedení s takovým množstvím funkčních prvků se jen tak nevidí. Do tak malého přístroje však dokázal výrobce vměstnat vše důležité, aniž by něco musel vynechat. Když už jsme u velikosti, jistě nemůžeme vynechat ani rozměry telefonu, které  jsou 83 x 50 x 16 mm a hmotnost 88 gramů. Do prodeje je vždy telefon uveden s černým a ještě jedním náhradním krytem, v našem případě limetkově zeleným (Lime). Záleží na dostupnosti v dané zemi, zda se objeví všechny barevné verze krytu – Pearl White, Red, Pink, Silver, Gold.

Na spodní straně telefonu najdete microUSB port krytý odnímatelnou gumovou krytkou, zabudovaný mikrofon a především 3,5 mm konektor Jack s jakýmsi přídavkem části Fastportu. Výrobce asi tápe, jak se bez legendárního konektoru obejít a tak ho najdete i zde, přesto je dobře maskovaný  u zakončení 3,5 mm Jacku na headsetu. Samozřejmě si můžete připojit i vlastní sluchátka, to jde bez problémůl, ale ta přibalená k telefonu se nedají použít jinde. Jen si tímto krokem výrobce ulehčuje telefonní funkce sluchátek a možná i hudebního přehrávače.

Levý bok zůstal holý, bez ovládacích prvků, zatímco na pravém boku najdete dvoj tlačítko hlasitosti a dvoupolohové tlačítko fotoaparátu. Tyto prvky se nachází už na zadním krytu, přesahujícím po stranách až k čelu telefonu a při výměně krytu odchází s ním.

Horní hrana je ještě součástí předního krytu telefonu a nese pouze tlačítko k zapnutí/vypnutí přístroje, odemknutí/zamknutí a volby možností telefonu – tichý režim, v letadle. Zadní část telefonu překvapí zabudovaným 5 Mpx fotoaparátem s LED diodou, prořezem pro reproduktor a vyraženým nápisem řady Xperia. Celková kompaktnost přístroje se mi líbí, byť občas promačkání stran telefonu malinko vrže. Dá se to brát jako úděl za výměnné kryty.

Displej a ovládání:

I přes malé rozměry má na svém těle Sony Ericsson Xperia X10 Mini velký dotykový displej o úhlopříčce necelých 2,6“ s kapacitní technologií. Rozlišení QVGA (240 x 320 px) v tomto případě plně dostačuje. V závislosti na operačním systému zobrazuje displej 65 tisíc barev. Výrobce udává zvýšenou odolnost vůči poškrábání. Samozřejmostí je automatické překlápění displeje pomocí akcelerometru a automatická úprava jasu pomocí světelného senzoru.

Po vzoru svého většího provedení klasické Xperie X10 nese model X10 Mini trojici funkčních tlačítek pod displejem, a to tlačítko určené k úpravám v menu, tlačítko pro vstup do menu a přepínání mezi spuštěnými aplikacemi a tzv. vracečku o pozici zpět. Ovládání aplikací vždy závisí částečně na dotycích na displeji a používání těchto tlačítek.

Baterie a výdrž:

Výdrž telefonu Sony Ericsson Xperia X10 Mini není nijak oslnivá. Při běžném denním používání telefonu se zapnutou Wi-Fi během pracovní doby, přijímání emailů a procházení webů je člověk rád, pokud po něm telefon nechce nabíječku častěji než obden. Vzhledem k rozměrům telefonu a baterii zabudované přímo v těle přístroje, tedy samovolně neodnímatelné, s kapacitou 950 mAh, se zas nelze tak moc divit.

Výrobcem udávané hodnoty výdrže jsou sice skokově jinde, ale to za předpokladu, že je telefon pouze zapnut či se s ním volá. Pohotovostní doba je takto uvedena až 285 hodin (režim GSM), 360 hodin (3G) a doba hovoru 4 hodiny (GSM) nebo 3,5 hodiny (3G).

Prostředí telefonu:

Sony Ericsson Xperia X10 Mini má operační systém Android 1.6, očekává se však jeho upgrade na vyšší verzi 2.1. Pro doplnění se u testovaného kousku jednalo o verzi jádra 2.6.29 a číslo sestavení 1.1.A.0.8. Mnoho uživatelů zdůrazňuje nutnost aktualizace na vyšší verzi operačního systému, s čímž částečně souhlasíme. Telefonu to přidá na rychlosti systému a povolí např. funkce posílání souborů přes Bluetooth, které jinak nejsou zatím dovolené.

Domovských obrazovek může být nastaveno hned několik, přičemž na každé můžete zvolit pouze jeden widget. To je poněkud zarážející a mnohdy to vypadá komicky, když na ploše je umístěný uprostřed malinký widget třeba se stavem baterie a zbytek plochy nemůže být dále zaplněn. Do menu se vstupuje pohybem prstu směrem vzhůru v domovských obrazovkách. Menu je rozdělené do více obrazovek po sobě jdoucích, přičemž každá obsahuje 3 x 3 ikony. Další instalované aplikace se automaticky řadí na konec ikon. My jsme takto instalací položek rozšířili počet obrazovek z původních 4 na 8.

Občas se hodí funkce vyhledávání v položkách, pátrající po zadaném výrazu v aplikacích, kontaktech, prohlížeči, uživatelské podpoře a navíc ve vybraných doinstalovaných aplikacích jako Shazam či Google Sky Map. Pro sdružování zpráv, emailů a příspěvků z Facebooku či Twitteru poslouží aplikace TimeScape, která je primárně nastavena na domovské obrazovce. Oproti klasické verzi X10 nemá model Mini aplikaci MediaScape, která sdružuje obsah medií v telefonu.

Telefonování a zprávy:

Adresář pro kontakty má takřka neomezenou kapacitu, určenou pamětí telefonu. Ke kontaktům dovoluje přiřadit kromě jména a čísla i emailovou adresu, poznámku, adresu a organizaci, vyzvánění a adresu pro rychlé zprávy. Nechybí ani přiřazení fotografie ke kontaktu.

Do menu zpráv se dostanete z domovské obrazovky, a to levým horním rohem. Zprávy se řadí do pořadí dle data přijetí, jiné nastavení zde bohužel není možné. V nové zprávě lze definovat více příjemců a přidávat multimediální obsah (MMS zpráva), a to v podobě obrázku, fotografie, videa. Emailový klient rozhodně nefungoval podle představ, jelikož mnohdy nenačítal nové emaily i po manuálním požadavku o načtení, i když emaily byly v mém mailu třeba den či dva. Také nemusí být zrovna příjemné mazání zpráv a emailů zaškrtáváním jednotlivých položek.

Fotoaparát:

Sony Ericsson Xperia X10 Mini si v tak malém provedení troufá na 5 Mpx fotografie s rozlišením 2560 x 1920 px. Sony Ericsson opravdu překvapil a zabudoval poměrně slušný fotoaparát s autofocusem a asistující LED diodou. Výsledné snímky svou kvalitou dokážípřekvapit. Zejména režim makro pořizuje příjemné fotografie. Video je nahráváno v rozlišení VGA s 30 snímky/s.

Nastavení fotoaparátu je nadrbou stranu velmi omezené, k dispozici jsou čtyři rohy displeje, přičemž v jednom je odkaz na galerii fotografií, ve druhém přepnutí do režimu videokamery. Zbylým rohům patří nastavení režimu LED blesku (zapnuto, vypnuto) a režimu fotografování (automaticky, makro, šero, sport). Nastavení režimu videa má funkci zapnutí/vypnutí LED diody, velikost videa (normální, MMS). Další funkce a nastavení budete hledat u fotoaparátu marně, vyjma přidávání zeměpisných souřadnic (geotagging), které se zaškrtává v nastavení telefonu.

Hudební přehrávač, zábava:

Ve složce s hudebními soubory můžete řadit skladby podle autora či názvu, a to vždy pod příslušné písmeno abecedy.  Rychlejší listování se dá po uchopení zarážky na krajích displeje, pak je posun od A do Z téměř okamžitý. Někoho mohou potěšit inteligentní seznamy skladeb, hrající podle toho, zda byly skladby nově přidány, nejčastěji přehrávány nebo nikdy nepřehrány. Ve funkcích nechybí také náhodné přehrávání. Samotný přehrávač zobrazuje informace o skladbě včetně obrázku alba (musí ho obsahovat daná píseň) a odpočítává čas do konce přehrávání. Zásadně zde potom chybí ekvalizér pro manuální zvolení vhodné úrovně zvuku.

Pokud si budete chtít stáhnout libovolné vyzvánění, písně, tapety či aplikace, pak poslouží odkaz na službu PlayNow, kde naleznete jak placené, tak neplacené položky. Telefon má také šikovnou funkci TrackID , která se hodí pro rozpoznání skladeb. Stačí ho nechat nahrát několik sekund, které odešle na server a po chvilce se vrátí odpověď. Telefon nezapomněl ani na FM rádio, s možností uložení stanic, automatickým laděním, samozřejmostí je možnost spuštění rádia až po připojení sluchátek.

Pokud jste fanouškem komunitních sítí můžete využít klienty Facebook a Twitter, s nimiž je přístup na vaše účty snazší a navíc lze aktualizace sledovat přímo přes widget na obrazovce. Z Android Marketu mohu vřele doporučit stažení přehrávače Zimly Player, což je audio a video přehrávač v pěkném provedení a jednoduchém ovládání.

Organizační funkce, navigace:

Samozřejmostí u modelu Sony Xperia X10 Mini jsou základní funkce, mezi které patří budík s opakováním, kalendář s připomínkami, poznámky, stopky, časovač či kalkulačka. Všechny zmíněné jsou jeho součástí. Další potřebné funkce a aplikace je možno lehce stáhnout zdarma přes Android Market, platíte pouze za přenesená data přes operátora, což se v případě použití připojení přes Wi-Fi síť rovná nule korun.

Google mapy (v našem případě aktualizovány na 4.5.0) jsou vhodné pro nalezení aktuální pozice a ukazatel cesty, pro navigování je rozhodně lepší Wisepilot navigace, s níž se neztratíte.

Mezi další aplikace v telefonu patří NeoReader (čtečka kódu), Sony Ericsson Sync – pro rychlejší zpřístupnění a synchronizaci kontaktů, kalendáře a dalších dat, RoadSync Calendar a RoadSync Mail pro synchronizaci kalendáře a emailu, služby Google Gmail a Talk. Navíc se hodí si z Android Marketu zdarma stáhnout Task Manager pro správu aplikací, Meebo IM pro přístup na ICQ, QIP účty, AudioManager pro správu vyzvánění a hlasitostí, Operu Mini pro prohlížení webových stránek s datovou konverzí. EasyFilter využijete, pokud vás někdo obtěžuje, jednoduše přidáte jeho číslo na Black List a budete mít navždy klid.

Datová výbava:

S datovou výbavou je na tom  Sony Ericsson Xperia X10 Mini skvěle. Podporuje totiž rychlá data HSPA (7,2 Mb/s při stahování a 2 Mb/s při odesílání), bezdrátové Wi-Fi (802.11 b/g). Ve výčtu chybí zmínit ještě Bluetooth 2.1 s profilem A2DP pro stereo poslech a microUSB port pro připojení nabíječky a USB kabelu. Bluetooth neumožňuje ve verzi OS Android 1.6 odesílat soubory, s aktualizací na OS Android 2.1 se tohoto omezení zbavíte. Sluchátka lze připojovat přes 3,5 mm konektor Jack, který má navíc otvor pro několika-pinový přídavek, jež nalezneme na přiložených sluchátkách. Díky tomu lze sluchátky ovládat více funkcí v telefonu.

Závěr:

Sony Ericsson X10 ve zmenšené a funkčně okleštěné verzi X10 Mini se stává sympaťákem a svými bezkonkurenčními rozměry je lákavým modelem k zakoupení. Nebyl by to Sony Ericsson, aby nepřidal možnost vyměnit si zadní kryt. Nutno podotknout, že zatímco konstrukce a provedení telefonu vyzívá ke koupi, po stránce obsahové a funkční už to tak horké není. Telefon doplácí na starou verzi Android 1.6, která uživateli zakazuje posílat soubory přes Bluetooth a např. také spousta aplikací přes Android Market je určena zařízením s Androidem 2.x, nižším nikoliv.

Je na vás, zdali se vám více líbí verze telefonu bez výsuvné QWERTY klávesnice, nebo s ní. Rozdíl v ceně telefonů se pohybuje okolo pětiset korun. Telefon zcela jistě dobře poslouží, ale náročný uživatel bude trpět přehmaty typu chybějícího ekvalizéru či obrazovek s možností přidání jediného widgetu na každou z nich. Podle prodejních výsledků však tento telefon zájemci kupují.


Sony Ericsson Xperia X10 mini lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Budeme rádi pokud přidáte také svůj komentář k této recenzi a podělíte se tak o své zkušenosti s tímto telefonem s ostatními návštěvníky.

Přidejte Komentář


Alfa Elchron Najdu vše na jednom místě - Najduvse.cz Toplist: Vše na Mobil ZDROJ.cz - katalog odkazů Seznam českých a slovenských internetových stránek cz-warez.com
CZIN.eu NRX.cz Mobily TopSites.cz LINKOVNÍK Výměna odkazů SeznamOdkazu.cz Hyperkatalog
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat