Samsung i9000 Galaxy S

Po několika měsících čekání se na pulty obchodů dostal jeden z nejočekávanějších telefonů letošního léta. Samsung galaxy S nabízí nejen velmi vyspělý hardware v čele s výborným Super AMOLED displejem a 1GHz procesorem, ale také pěkný design a příjemnou tloušťku, i když se jinak nejedná o nikterak malý telefon. Zajímá vás, jaký je ve skutečnosti a jak se s ním pracuje? Přečtěte si naši recenzi.

Za zapůjčení komunikátoru děkuji společnosti Sunnysoft, u které si telefon můžete zakoupit. K dispozici jsem měl zařízení pocházející z oficiální české distribuce. Galaxy S se prodává s operačním systémem Android 2.1, ale v průběhu září bychom se měli dočkat aktualizace na Android 2.2, která slibuje nejen navýšení rychlosti (díky Dalvik JIT compileru), ale i plnou podporu pro Adobe Flash.

- - - -Klady (+)
rychlý 1GHz procesor, grafický čip
displej s technologií Super AMOLED
5MPx fotoaparát a záznam videa
dílenské zpracování, hmotnost
podpora kodeků, přehrávání HD videa
bonusový software, prostředí TouchWiz 3.0
internetový prohlížeč a multimédia
Zápory (-)
chybějící notifikační dioda
občasné prodlevy při práci v systému
absence přisvětlovací diody/blesku
výdrž
Obsah balení

Telefon vám dorazí ve velmi elegantní černé krabici opatřené stříbrným nápisem s názvem telefonu. Kromě zařízení a 1500mAh baterie v balení naleznete USB kabel, který využijete při synchronizaci dat s počítačem, samostatnou cestovní nabíječku, která potěší malými rozměry, a pak také stereo sluchátka, která se k telefonu připojují přes standardní 3,5 mm konektor. Kvalita zpracování zvuku mě mile překvapila, basy jsou velmi výrazné a při poslechu hudby či sledování filmů jsem byl nadmíru spokojen.

- -

Jedná se o špunty s gumovou vložkou, která zabraňuje nepříjemnému tlačení v uších. Na kabelu vedoucím k levému sluchátku se nachází plastový výlisek osazený tlačítkem pro přijetí hovoru a mikrofonem. To tedy dává tušit, že se sluchátky můžete také telefonovat. Pokud zrovna neprobíhá hovor, spustíte delším přidržením tlačítka přehrávač hudby a při přehrávání naopak opětovný stisk skladbu pozastaví. Na kabelu postrádám snad jen kolečko pro regulaci hlasitosti, ale na to zkrátka v Samsungu zapomněli. V balení dále narazíme na českou tištěnou příručku, která vás provede základními možnostmi telefonu, a pak také malý letáček propagující Bluetooth Headset HM3100 pro Galaxy S. Tím se výčet položek v obsahu balení uzavírá. Je škoda, že zde nenajdeme ještě nějaké ochranné pouzdro a fólii na displej; tyhle položky si zkrátka bude nutné dokoupit na vlastní náklady.

- - -

Vzhled a zpracování
Kryt Galaxy S je vyrobený z plastu a telefon tak na první dojem může působit trochu levným dojmem, ale na dalších odstavcích se vás pokusím přesvědčit o opaku. Co se týče rozměrů (64,2 x 122,4 x 9,9 mm), jedná se o celkem velký telefon, což samozřejmě určuje především 4″ úhlopříčka displeje. Když jej uchopíte do ruky, překvapí vás hmotnost, tu byste totiž očekávali daleko větší, ale těch 118 gramů se v ruce drží velmi dobře a právě použité materiály hrají ve prospěch toho, že vás ani po delším držení telefonu nebude bolet ruka. Celý kryt je lesklý a tak je nutné počítat s tím, že si dokonale zapamatuje každý váš otisk prstu. Tak mě napadá, že by výrobce mohl do balení přidávat ještě čistící hadřík, protože pokud budete chtít Galaxy S udržet neupatlaný, nevyhnete se častému leštění.

- - -

Hrany telefonu jsou zakulaceny a o zvýraznění se stará lesklá linka. Tahle kombinace ve mě občas vyvolávala dojem, že se tady Samsung snažil opisovat od iPhonu, protože právě ten mi Galaxy S s trochou nadsázky připomíná. Co se týče dílenského zpracování, tak tady mám výtku k zadnímu krytu. Ten je sice na povrchu opatřený speciální úpravou zabraňující poškrábání, ale jeho pevnost není úplně ideální. Když je kryt zacvaknutý k tělu telefonu, nepoznáte to, ale jakmile jej vyndáte, třeba kvůli manipulaci s paměťovou kartou, ihned zjistíte, že se při slabém zatlačení celkem prohýbá a asi by nebyl zas tak velký problém jej poškodit, proto s ním zejména při manipulaci zacházejte opatrně. Samsung se zřejmě chtěl s tloušťkou vejít pod 10 milimetrů, což se mu povedlo, ale negativně se to projevilo na zadním krytu baterie. Mimochodem právě díky tloušťce se přístroj v rukou drží pohodlně, ve spodní části se navíc nachází drobné vyvýšení, které má podpořit právě ono správné uchycení.

- -

Nad displejem najdeme telefonní reproduktor, VGA kamerku pro videohovory a dva nenápadně maskované senzory (světelný a proximity). Je škoda, že se zde nenašlo ještě místo pro signalizační diodu, která by vás upozornila třeba na novou příchozí zprávu nebo zmeškaný hovor, Samsung ale v takovém případě takticky mlčí a vyčkává až na váš stisk tlačítka Power na pravém boku. To totiž aktivuje/vypíná displej. Levý bok nabízí dvoutlačítko pro regulaci hlasitosti a v jeho blízkosti ještě najdeme otvor pro uchycení na poutko. Ale ruku na srdce, kdo by tak velký telefon chtěl nosit na nějaké šňůrce?

- -

- -

Pod displejem je umístěna trojice tlačítek; dvě jsou senzorová a středové je klasické hardwarové. Klávesa nejblíže k levé straně vyvolává kontextové menu a při delším stisku zobrazí nabídku pro vyhledávání. Středové tlačítko vás po stisknutí přenese zpět na hlavní obrazovku a při přidržení zobrazí seznam naposledy spuštěných aplikací. Tlačítko Zpět má pouze jednu funkci, a sice navrátit vás do předchozí nabídky.

- -

Horní hrana je osazena 3,5mm výstupem na sluchátka a microUSB konektorem sloužícím pro připojení synchronizačního kabelu a nabíječky. Ten je opatřený plastovou záslepkou, u které se nemusíte bát, že by se po dlouhodobějším používání poškodila nebo byste ji ztratili. Záslepka je totiž výsuvná a k telefonu je pevně přichycena, zapadnutí na místo je navíc doprovázeno slabým cvaknutím.

- -

Zadní strana kromě zmíněného vyvýšení ve spodní části nabízí prostor pro objektiv 5MPx fotoaparátu, na přisvětlovací diodu se však zapomnělo. Pod malým otvorem najdeme ještě hlavní systémový reproduktor, jehož kvalita plně dostačuje. Využít jej můžete při hlasitém odposlechu, sledování filmů nebo poslechu hudby, i když přes dodávaná sluchátka s možností virtualizace prostorového zvuku 5.1 je to přece jenom mnohem lepší.

- -
Srovnání s HTC Wildfire a mivvy zero


Hardware a výkon: Pekelný to stroj!
Nebudeme chodit okolo horké kaše a rovnou se podíváme na displej, který je rozhodně jedním z důvodů, proč si Galaxy S pořídit. SUPER AMOLED displej totiž oproti ostatním technologiím nabízí výrazně lepší kontrast, kvalitnější podání barev, dobré pozorovací úhly, o něco menší energetickou náročnost a také trochu lepší čitelnost na přímém sluníčku, i když pořád to není tak ideální, jak bych očekával. Díky WVGA rozlišení (480×800 px) je obsah zobrazený na 4″ displeji velmi jemný a skvěle se hodí nejen pro prohlížení webových stránek, ale také pro čtení dokumentů či sledování filmů.

- - -

Podsvícení je dostatečné a regulovat jej můžete buď ručně nebo lze nastavení svěřit světelnému senzoru, který bude jas upravovat automaticky podle okolních podmínek. Zajímavou vlastností je možnost regulace pomocí tahu prstem v oblasti horní notifikační lišty, což si můžete prohlédnout na přiloženém videu. Barevné zpracování je na výborné úrovni a na oko barvy působí velmi reálně, displej jich mimochodem zvládne zobrazit až 16 milionů. Podpora multidotekového ovládání je samozřejmostí, využijete jej například v internetovém prohlížeči nebo správci obrázků. Displej je chráněný sklem, které má zamezit nechtěnému poškrábání. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že během zhruba tří týdnů testování, kdy jsem telefon všemožné přenášel, neutrpělo sklo žádné oděrky a svůj účel tedy splnilo. Je ale pravda, že jsem se k němu choval velmi šetrně, protože se přece jenom nejedná o nikterak levné zařízení. Galaxy S je také vybavený pohybovým senzorem, který automaticky přetáčí displej podle aktuální polohy telefonu, což oceníte například při psaní textových zpráv, prohlížení fotografií, internetu nebo dokumentů.

Procesor a paměť
1GHz procesor Samsung Hummingbird s jádrem Cortex-A8 nabízí dostatečný výkon nejen pro běh náročných aplikací, ale také pro 3D grafiku a přehrávání multimédií. Svůj podíl na tom má i grafický čip PowerVR SGX540. Telefon bez problémů zvládne přehrávat video v HD rozlišení 720p a výčet podporovaných formátů videa ve specifikaci myslím mluví za vše. A k čemu že je dobré na displeji s WVGA rozlišením přehrávat video v 1280×720 px? Odpověď je jednoduchá, nemusíte jej na PC nijak upravovat a konvertovat, jednoduše jej nakopírujete do telefonu a spustíte. Výchozí přehrávač si sice neporadí se zobrazením titulků, ale to hravě zvládne třeba Meridian, který najdete na Android Marketu.

- -

I když je procesor velmi rychlý, občas jsem se v systému setkal s drobnými prodlevami, které se objevovaly zejména při přecházení mezi různými aplikacemi. Pokud jsem například z hlavní obrazovky vybral aplikaci Telefon, Kontakty nebo Zprávy, systém občas na zhruba 1 až 2 vteřiny přestal reagovat (černá obrazovka) a až poté se aplikace načetla. Nestalo se to pokaždé, ale čas od času na to narazíte a u zařízení s tak rychlým procesorem bych očekával, že se nic podobného objevovat nebude. V tomhle směru se snad dočkáme zlepšení po upgrade na Android 2.2. Celkově je ale Galaxy S velmi rychlý telefon s dostatečně pevným základem pro práci s multimédii.

- -

Svůj podíl na rychlosti má bezesporu i 512 MB operační paměti RAM, což je u mobilního telefonu opravdu úctyhodné číslo. Vnitřní úložiště má u verze oficiálně určené k prodeji na českém trhu velikost 8 GB. Tahle kapacita je rozdělena na interní paměť, kde máte po spuštění volných 1,84 GB + na virtuální SD kartu s kapacitou 5,78 GB. Aby toho nebylo málo, můžete do telefonu vložit ještě vlastní microSDHC kartu až do kapacity 32 GB. Přímo v systému výrobce nabízí celkem dobře zpracovaného Správce souborů, který pro základní operace plně postačí. A komu by nevyhovoval, nechť si z Marketu stáhne špičkový ASTRO File Manager (freeware).

Hardwarové parametry
Operační systém: Android 2.1 + uživatelské rozhraní TouchWiz 3.0
Displej: 4.0″ WVGA SUPER AMOLED (800×480) využívající mDNIe, 16 milionů barev, kapacitní
Telefon: Quadband GSM (GPRS/EDGE); 3G (HSDPA 7.2Mbps, HSUPA 5.76Mbps), 900/1900/2100 MHz
Procesor: 1 GHz samsung Hummingbird (jádro Cortex-A8), grafický čip PowerVR SGX540
Konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3.0 (EDR, A2DP), USB 2.0 (microUSB konektor)
Paměť: 512 MB RAM, 8 GB vnitřní paměť (v zahraničí se prodává i 16GB verze), microSDHC slot (až 32 GB)
Fotoaparát: 5.0 MPx + VGA videokamerka, autofokus, Self shot, Action shot, Cartoon shot, Smile shot, Panorama shot
Video: záznam v HD rozlišení (1280×720 bodů) s 30 FPS, ukázka
Podporované video kodeky: mpeg4, H.264, H.263, H263Sorenson, DivX/ XviD, VC-1. Formát: 3gp (mp4), WMV (asf), AVI (divx), MKV, FLV
Podporované audio kodeky: MP3, AAC, AAC+, eAAC+, WMA, OGG, AMR-NB, WAV, MID, AC3, IMY, FLAC, XMF
GPS: ano, A-GPS, 20 kanálů, digitální kompas
Další informace: akcelerometr, senzor blízkosti (proximity), světelný senzor, 3,5mm výstup pro sluchátka
Rozměry: 64,2 x 122,4 x 9,9 milimetrů
Hmotnost: 118 gramů
Baterie: Li-Pol 1500 mAh

Telefonování a synchronizace dat
K samotné kvalitě hovorů nemám žádné připomínky. Hlasitost je dostatečná a v případě potřeby lze aktivovat hlasitý odposlech. Galaxy S je vybavený proximity senzorem, který při aktivním hovoru automaticky vypne displej v případě, že telefon přiložíte k uchu. Tím se zabraňuje nechtěnému stisku některého z virtuálních tlačítek na displeji. Z fotografií je patrné, že Galaxy S nenabízí žádné hardwarové tlačítko pro příjem a ukončení hovoru, vše se děje výhradně přes posuvník na displeji, který se objeví v případě, že vám někdo volá.

- -

Samotná aplikace pro telefonování a práci s kontakty toho umí celkem dost. Nabídne vám nejen obrazovku s virtuální klávesnicí, na které můžete volit číslo, ale i několik dalších záložek, přes které se dostanete do telefonního seznamu nebo historie hovorů. Speciálním tlačítkem můžete aktivovat videohovor, kdy vás snímá přední VGA kamerka nad displejem.

Aplikace pro práci s kontakty je hodně komplexní a méně zkušeným uživatelům může chvíli trvat, než se v ní zorientují. Kromě klasického zobrazení adresáře nabízí i možnost spárování s e-mailovými účty, Google kontakty či přáteli na Twitteru a Facebooku. Případně je možné jednotlivé položky z těchto seznamů zobrazovat odděleně a je na každém uživateli, jakou volbu bude preferovat. V případě kontaktů ze sociálních sítí si můžete nechat zobrazit i jejich poslední statusy. Pro posun v seznamu můžete využít tahu prstem po displeji případně se lze přepnout na vybrané písmeno skrze posuvník na pravém okraji. Vhod může přijít i obrazovka s názvem Rychlá volba, na kterou si lze umístit 9 nejčastěji používaných kontaktů.

- -

U operačního systému Android se data primárně synchronizují s vaším Google účtem a k dispozici je také podpora pro Exchange. Samsung ale myslel na uživatele Outlooku pro Windows a k telefonu dodává vlastní synchronizační nástroj Kies. Ten zvládá synchronizovat kontakty a kalendář s Outlookem, export textových zpráv, správu mobilního obsahu (kopírování fotografií, hudby a filmů, práce s poznámkami) a v neposlední řadě zajišťuje aktualizace na nové verze ROM.

- - -
Prostředí aplikace Kies pro komplexní správu telefonu

Kies na první pohled vypadá skoro jako vlastní operační systém, spustí se vám totiž velká plocha s několika zástupci a panelem nabídek, přes který jste schopni telefon obsluhovat. Se synchronizací kontaktů jsem neměl žádný problém, jen ale počítejte s tím, že vám z Outlooku nepřekopíruje profilové fotografie kontaktů. Co se mi však nepodařilo zprovoznit, byla synchronizace kalendáře. Během procesu se program tvářil, že synchronizuje, ale ani po 20 minutách čekání se ukazatel průběhu nepohnul z místa a žádná data se nepřenesla. Je ale možné, že to Samsung v dalších verzí nástroje Kies opraví, program si totiž sám ověřuje dostupné aktualizace a v případě existence novější verze vám nabídne její stažení. Zdrojové servery ale nejsou úplně nejrychlejší, takže update trvá celkem dlouho.

Bezdrátová komunikace a GPS navigace
Skrze vestavěný Wi-Fi modul s podporou standardů 802.11b/g/n jsem neměl žádné potíže s připojením do bezdrátových sítí, citlivost na signál mi také přišla v pořádku, takže tady Samsungu opět není příliš co vytýkat, naopak si zaslouží pochválit za přítomnost nejrychlejšího „nkového“ standardu. Se speciální aplikací od Samsungu můžete telefon během několika okamžiků proměnit v samostatný přístupový bod, skrze který lze sdílet internetové připojení do dalších zařízení. Počítejte ale s tím, že se telefon bude celkem dost zahřívat a rovněž je doporučuji v tomto režimu připojit do elektrické sítě, protože ukazatel baterie jinak bude velmi rychle klesat. V zařízení najdeme i nejnovější verzi Bluetooth 3.0, přes kterou můžete bez problémů odesílat soubory nebo třeba připojit A2DP sluchátka a poslouchat hudbu. S výše popsanou aplikací Kies lze Galaxy S rovněž používat jako Bluetooth modem pro PC.

- - - -

GPS navigaci jsem otestoval nejen v automobilu, ale také při geocachingu. Citlivost na signál byla zcela v normě a v husté městské zástavbě telefon pozici zafixoval v intervalu od 30 do 60 vteřin, někdy i rychleji. Na volném prostranství byla fixace ještě rychlejší a během navigace jsem se nesetkal s žádnými výpadky signálu. Při geocachingu jsem používal programy c:geo a SmartMaps, které je možné stáhnout z Android Marketu. Při cestování v automobilu jsem navigaci svěřil do péče programům Sygic Mobile Maps 10 a NAVIGON MobileNavigator, který lze rovněž v 30denní trial verzi stáhnout z Marketu (stahování map do programu chvíli trvá, ale klidně celou operaci můžete přerušit už v 10%, protože to už se vám uloží mapa České republiky a na další tedy nemusíte čekat). Google Mapy pro klasickou turn-by-turn navigaci v České republice oficiálně používat nelze, ale i tak vám mohou s nalezením cesty dobře pomoci. Mějte však na paměti, že v případě Google Map je vyžadováno připojení k internetu, odkud se stahují veškeré mapové podklady. V Google Mapách lze využívat funkci Latitude nebo oblíbený Street View pohled, ve kterém se můžete otáčet v prostoru skrze integrovaný digitální kompas, což vypadá velmi zajímavě.

Baterie a výdrž
I když je Samsung Galaxy S vybavený 1500mAh baterií, nečekejte od výdrže žádné zázraky a při častějším používání se připravte na to, že jej bude nutné nabíjet každý den, maximálně den a půl. Ve srovnání s HTC Desire je výdrž o něco lepší, ale rychlý procesor a další moduly jsou zkrátka spolehlivými žrouty energie, tak s tím raději dopředu počítejte. Když jsem si s sebou telefon vzal na víkend na chatu a používal jsem jej opravdu minimálně, měl jsem po třech dnech od posledního nabití ukazatel baterie stále na hodnotě okolo 20%, nicméně tady se sluší dodat, že Galaxy S téměř celou dobu ležel na jednom místě a pouze jsem z něj občas uskutečnil hovor nebo odepsal na textovou zprávu.

-

Při aktivní GPS navigaci a nastavením automatické regulace jasu mi Galaxy vydržel necelých 6 hodin. Výdrž baterie se tedy vždy odvíjí od toho, jak aktivně telefon používáte a které funkce máte povolené. Pokud například budete mít na hlavní obrazovce umístěnou celou řadu widgetů využívajících pro zobrazení informací datové přenosy (RSS čtečka, Facebook, počasí, Twitter), pak se vám baterie vybije podstatně rychleji, než když byste tyhle widgety měli vypnuté.

Fotoaparát a HD záznam videa
Samsung Galaxy S patří k jedněm z nejlepších fotomobilů s operačním systémem Android. Do výbavy dostal 5MPx fotoaparát s automatickým ostřením, stabilizací obrazu a možností záznamu HD videa (720p). K dokonalosti mi tady chybí pouze přisvětlovací dioda, která by našla uplatnění v horších světelných podmínkách a je škoda, že na ni inženýři v Samsungu zapomněli.

- - -

Samotná aplikace pro ovládání fotoaparátu a záznam videa nabízí celou řadu podrobných nastavení a několik různých režimů. Snímky lze pořizovat v maximálním rozlišení 2560×1920 px, případně jsou k dispozici rozměry menší. Upravit můžete vyvážení bílé barvy, expozici, citlivost ISO, kontrast a ostrost. Pro fotografování je připraveno několik různých režimů (klasický, portrét, panorama, sport, automatická detekce úsměvu, samospoušť a další) a snímky lze rovněž opatřit několika efekty (stupně šedi, solarizace, sépiový nádech, negativ, posterizace a akvamarín).

- - -

- - -

- - -

- - -

Pořízené fotografie můžete obohatit o GPS souřadnice a přímo v telefonu se skrze jednoduchý editor ještě nabízí možnost oříznutí či rotace. Kvalitu můžete posoudit z přiložených fotografií, které byly pořízeny ve výchozím režimu. Úpravou v nastavení aplikace lze dosáhnout ještě o něco lepších výsledků, ale celkově hodnotím kvalitu snímků za vydařenou. Barvy jsou ve většině případů velice věrohodné, ostrost dostatečná a šum se vyskytuje až při nedostatečném světle. Dobře si optika poradí i s fotografováním textu či makra.

Třešničkou na dortu je podpora HD záznamu videa (1280×720 px) při 30 FPS. Video je pěkně plynulé a kvalita na možnosti mobilního telefonu velmi dobrá.

Uživatelské rozhraní TouchWiz 3.0
Samsung operační systém Android 2.1 obohatil o vlastní uživatelské rozhraní TouchWiz ve verzi 3.0. To s sebou přináší nejen vlastní řešení pro hlavní obrazovku, ale také předělanou nabídku programy, vylepšený zámek zařízení, SWYPE klávesnici a některé další drobné úpravy v operačním systému. A začneme zámkem telefonu, který se aktivuje při každém vypnutí displeje. Pro odemčení stačí pouze provést tah prstu po displeji libovolným směrem, případně odemykání můžete obohatit o vlastní gesto, které lze nakonfigurovat v nastavení. To by ale nebylo nic nestandardního, to pravé ořechové přichází až v případě, ze vám někdo pošle textovou zprávu, MMS nebo máte zmeškaný hovor. V tu ránu se obrazovka zamčeného zařízení promění v mozaiku se siluetami puzzle dílků a vy musíte ten označený přesunou do prázdného místa (viz. přiložený screenshot). V tu chvíli se Galaxy S odemkne a rovnou vás přesune do čtení textových zpráv či historie hovorů.

- - -

Na hlavní obrazovku si můžete umístit několik ploch, které lze následně obohatit o widgety, zástupce a další informační panely. Kromě výchozích widgetů systému Android je k dispozici i několik nových přímo od Samsungu. Pokud budete mít na hlavní obrazovce umístěno zhruba 7 ploch zaplněných widgety, lze už u systému pozorovat drobné zpomalení. Na pozadí hlavní obrazovky lze kromě panoramatických fotografií umístit i animované tapety a jednu takovou si můžete prohlédnout třeba ve videopohledu výše.

- - - -

Přepracovaná nabídka s programy ve mě vyvolává pocit, že takové uspořádání jsem už někde viděl. Ano, i zde se Samsung inspiroval iPhonem, ale přidal i špetku vlastních nápadů. Jednotlivé zástupce programů můžete přesouvat na libovolné stránky a v případě potřeby se lze přepnout do druhého zobrazení, kdy nejsou zástupci uspořádány v matici, ale v seznamu. Změn doznala také notifikační lišta, ve které jsou nově umístěni zástupci pro aktivaci Bluetooth, Wi-Fi, vypnutí zvuku nebo aktivaci vibrací.

- - - -

Pro pohodlné psaní jsou k dispozici dvě softwarové klávesnice. Jedna je klasická QWERTY a druhá je o poznání zajímavější, využívá totiž technologii Swype. Pomocí Swype se dá psát velmi rychle, protože není nutné jednotlivá písmena vyťukávat, ale pouze prst „taháte“ po požadovaných znacích na klávesnici a systém na základě vestavěného slovníku s poměrně velkou přesností rozpozná, jaké slovo jste měli na mysli. Obrovskou výhodou je v tomhle případě poměrně rozsáhlý český slovník, který však nabízí pouze slova s diakritikou. Naštěstí jej postupem času můžete naučit vlastní výrazy, které pak budou při psaní rovněž nabízeny. Krátkou ukázku psaní na Swype klávesnici opět naleznete v přiloženém videopohledu.

Bonusový software
Stejně jako jiný výrobci, i Samsung do telefonu integroval několik vlastních aplikací, které si nyní představíme. Do přehledu jsem zahrnul i některé defaultní programy z Androidu, které jsou nějakým způsobem zajímavé.

Internetový prohlížeč
Vestavěný internetový prohlížeč využívá jádra WebKit a podporuje Adobe Flash (Flash Lite). Zatímco u nedávno testovaného HTC Wildfire jsem podporu Flashe v nastavení prohlížeče vypínal, protože zpomaloval posouvání na stránce a někdy způsobil i pád prohlížeče, na Galaxy S jsem neměl jediný důvod jej vypínat. Stránky se i s Flash objekty načítaly velice rychle a co je nejdůležitější, posouvání obrazu bylo pěkně plynulé. Nechybí zde již zmíněná podpora zoomování skrze multitouch ani automatická rotace obrazu. Prohlížeč podporuje otevření několika stránek najednou, záložky, RSS kanály a rovněž si pamatuje hesla uložená na stránkách.

- - - -

Samsung Apps
Pod touto ikonkou se skrývá vlastní obchod s aplikacemi od Samsungu. Při spuštění mi byla nabídnuta jen zhruba desítka aplikací, ze kterých mě nejvíce zaujala plná verze hry Asphalt 5, kterou si můžete zdarma stáhnout. V České republice bohužel není možné nakupovat placené aplikace a databáze je tedy docela chudá, například v USA je nabídka aplikací podstatně bohatší, protože není ošizena o placené tituly.

- -

Přehrávač hudby a videa
Hudební přehrávač umí skladby třídit podle názvu, alba nebo interpreta a nabízí přehledné grafické rozhraní. Pokud jej přetočíte do landscape režimu, nabídne pohled na rotační kruh s obrázky ve tvaru CD, což vypadá hodně efektivně (ukázku naleznete ve videopohledu). Hudbu můžete do telefonu kopírovat buď ručně při připojení k PC nebo skrze výše popsaný nástroj Samsung Kies. Ten dále nabízí možnost kopírování videa z PC, uložený klip můžete následně přehrát ve vestavěném přehrávači, který sice nabízí jednoduché uživatelské rozhraní, nicméně ono při sledování videa stejně nic detailnějšího potřeba není. Důležité je, že přehrávač hudby i videa funguje na výbornou, zamrzí snad jen absence podpory titulků, ale to se dá vyřešit jinou aplikací z Android Marketu.

- -

Asphalt 5
Na téhle hře je možné skvěle demonstrovat výkon modelu Galaxy S. Jedná se o automobilovou závodní hru s parádní grafikou, svižným hudebním doprovodem a hlavně výbornou hratelností. Na výběr máte několik režimů hraní, mezi kterými nechybí kariéra ani multiplayer přes Wi-Fi. Vozový park je poměrně rozmanitý a postupně se vám zpřístupňují další vozidla. Ovládání je defaultně nastaveno přes pohybový senzor (plyn je automatický, stačí pouze brzdit a zatáčet), ale komu by to nevyhovovalo, můžete nastavení řízení změnit na čistě ruční.

- -

Galerie
S operačním systémem Android 2.1 přišla přepracovaná aplikace pro prohlížení fotografií, obrázků a videí z fotoaparátu. Galerie je po grafické stránce velmi pěkně zpracována a většina akcí je doprovázena animacemi, které ale nijak neruší a naopak používání zpříjemňují. Popisovat ji podrobně by asi nemělo smysl, a proto vás raději opět odkážu na přiložené video, kde si práci s obrázky můžete prohlédnout mnohem detailněji. Přímo z galerie lze fotografie odeslat do alba na Google Picasa, e-mailem, přes Bluetooth nebo jako MMS. U videa potěší možnost uploadu na YouTube, a pozor, pokud se vám při nahrávání videa z nějakého důvodu přeruší připojení, umí klient po opětovném navázání pokračovat v uploadu od aktuální pozice.

- - -

FM rádio
Přístroj je vybavený FM přijímačem s podporou RDS, který funguje pouze tehdy, jsou-li připojena dodávaná sluchátka; ta totiž slouží jako anténa. Při spuštění dojde k vyhledání dostupných stanic. Zvuk lze ze sluchátek přesměrovat do systémového reproduktoru a oblíbené stanice si můžete uložit do seznamu.

Další aplikace jednou větou
Android Market – aplikace pro stahování dalších nových aplikací a her do telefonu. V ČR zatím nelze oficiální cestou využívat nákupu placených aplikací, zobrazí se vám tedy jen freeware programy, ale i tak je z čeho vybírat.
Diktafon – záznamník, který využijete pro rychlé uložení hlasových poznámek.
Hodiny – užitečná aplikace, která pod jednou střechou ukrývá 10 alarmů, světové hodiny, časovač a stopky. U alarmu lze nastavit buzení pouze v konkrétní den a případně navolit opakování.
ThinkFree Office – pěkně zpracovaný prohlížeč dokumentů (Word, Excel, PDF), který po jednoduché online registraci zvládne také editaci souborů Microsoft Office.
Gmail a Google Talk – poštovní klient napojený na váš Google účet a komunikační program.
Kalkulačka – jednoduchá kalkulačka pro provádění základních početních operací.
YouTube – prohlížeč videí ze serveru YouTube s pěkným uživatelským rozhraním.

- - -

Závěrečné hodnocení
Samsung GalaxyS na mě během testování udělal velký dojem a rozhodně se jedná o jeden z nejlépe vybavených komunikátorů s operačním systémem Android. Jak už jsme se ale v minulosti mohli přesvědčit, ne vždy je to jen o extrémně výkonném hardware, potřeba zapracovat je také na softwarové části, což myslím Samsung zvládl velmi dobře. Původně jsem měl na jazyku slovo „bravurně“, ale to by se v systému nesměly objevovat ty drobné prodlevy při občasném spouštění některých aplikací. Pochválit si zaslouží i  za podporu nejrůznějších multimediálních souborů, které zvládá přehrávat.

Slova chvály si zaslouží také čtyřpalcový WVGA displej, který nabízí skutečně pěknou podívanou, reálné zpracování barev a skvěle se tedy hodí pro prohlížení internetových stránek nebo sledování filmů. Poctivý kus práce v Samsungu odvedli na integrovaném fotoaparátu, který při troše snahy dokáže vykouzlit povedené fotografie a stydět se nemusí ani za záznam videa. Je škoda, že se zde nenašel prostor pro umístění blesku, který by pomohl zejména v horších světelných podmínkách a rovněž by mohl suplovat kapesní svítilnu, ale na to si zřejmě budeme muset počkat až u některého z dalších modelů.

Přidejte Komentář


Alfa Elchron Najdu vše na jednom místě - Najduvse.cz Toplist: Vše na Mobil ZDROJ.cz - katalog odkazů Seznam českých a slovenských internetových stránek cz-warez.com
CZIN.eu NRX.cz Mobily TopSites.cz LINKOVNÍK Výměna odkazů SeznamOdkazu.cz Hyperkatalog